Kaspersky Club Türkiye

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Kendinden Açılan Pencerelerden (Pop-up) Korunma

e-Posta Yazdır PDF

Kendiliğinden açılan reklamlar hiç bir zaman çok büyük bir problem olmadı ancak ciddi bir sıkıntı kaynağı olduğu da göz ardı edilemez. Saygın siteler bunları sistemlerinden kaldırıyor çünkü pek çok kendiliğinden açılan reklam sayfası potansiyel zararlı yazılım bulundurma riskini taşıyor.

Kendiliğinden açılan reklamlardan kurtulmanın en sağlıklı yolu tarayıcı ayarlarında yapılacak bir değişiklikle bunlardan kurtulmaktır. Yaygın tarayıcılar için yapılacak işlem aşağı yukarı hepsinde benzerdir. Firefox için, Seçenekler kısmından 'İçerik' bölümüne tıklayıp 'Kendiliğinden açılan pencereleri engelle' kutusunu işaretleyin. Ayrıca 'İstisnalar' tuşuna basarak kendiliğinden açılan reklamları göstermesinde sakınca görmediğiniz sitleri ekleyebilirsiniz. Safari'de ise 'Seçenekler' altındaki 'Güvenlik' sekmesinde 'Kendiliğinden açılan pencereleri engelle' ayarını bulabilirsiniz. Internet Explorer için, ayarlar bölümündeki 'Internet Seçenekleri'ne tıklayıp daha sonra 'Gizlilik' sekmesini seçin ve 'Kendiliğinden açılan pencereleri engelleyici çalıştır' bölümünü seçin. Eğer Google Chrome kulanıyorsanız tarayıcı ayarlarına girmek için aynı adımları izleyin. Dahas onra 'Gizlilik' bölümüne gelip burada 'İçerik Ayarları'na tıklayın. Aşağıya doğru indiğinizde 'Kendiliğinden açılan reklamlar' ayarlarını göreceksiniz. Buradan kendiliğinden açılan pencereleri kapatıp açabilir ve istisnaları ayarlayabilirsiniz.

Eğer zaralı olma potansiyeli olan bir sayfa kendiliğinden açılırsa bu sayfa üzerine kapatmak için bile tıklamayın. Onun yerine farenize sağ tıklayara açılacak menüden kapat seçeneğine basın.

Elbette kendiliğinden açılan reklamlara karşı güvenliği sağlamanın en kolay ve etkili yolu güvenli web gezinmesi tutumuna sahip olmaktır. Bilmediğiniz ve güvenilir olmayan siteleri ziyaret etmeyin ve spam gibi gözüken ilanlara tıklamayın. Benzer şekilde, tanımadığınız kullanıcılardan gelen epostaları ve bunların eklentilerini açmayın. Özellikle güvenlir kaynaklar adına gönderilmiş (banka, finans kuruluşu vs.) ancak tanımadığınız kişilerden gelen mesajları açmadan silin. Pek çok virüs bu yolla aktarılmaktadır.

Eğer bu tür kendinden açılan pencereler ile karşılaştıysanız ve yukarıdaki saydığımız adımları uygulamadıysanız sisteminize virüs bulaşmış olabilir. Bu nedenle güvenilir bir anti virüs yazılımı kullanmak, düzenli olarak güncellemek ve sisteminizi virüslere karşı rutin olarak taratmak önemlidir. Elbette sisteminiz her zaman koruma altında tutmak için tarayıcılarınızı ve diğer sistem yazılımlarınızı düzenli olarak güncellemeyi unutmayın.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Benzer Konular


Connect with facebook

Hi , login or create a new account below

Giriş Yap

If you already have an account with this website login with your existing user name and password to enable Facebook Connect

Forgot your password? Forgot you username?
Register

Alternativley to create a new account using details from your Facebook profile enter your desired user name and password below

Powered by myApi

Registration and login on this web site has been made faster and easier by myApi, the Facebook Connect Joomla bridge

There is no need to worry, this website will never be able gain access to your account, or personal data you do not explicitly give it permission to use

Arama

Kullanıcı Girişi

Mini Anket

Hangi sıklıkla internet kullanıyorsunuz?